Botki damskie – kiedy nosić i jak wybierać?

Mnogość kobiecego obuwia nie ma granic, co w wielu przypadkach przekłada się na wielkość szafek na buty w polskich domach. Praktycznie nie ma kobiet, które miałyby do dyspozycji tylko dwie czy trzy pary obuwia – różne style i formy przydają się w różnych sytuacjach.

Mnogość kobiecego obuwia nie ma granic, co w wielu przypadkach przekłada się na wielkość szafek na buty w polskich domach. Praktycznie nie ma kobiet, które miałyby do dyspozycji tylko dwie czy trzy pary obuwia – różne style i formy przydają się w różnych sytuacjach. Nie inaczej jest w przypadku botków damskich – zdawałoby się, że to typowe obuwie jesienne, tymczasem dzisiejsza moda temu przeczy, a na wybiegach botki pojawiają się w najróżniejszych zestawieniach.

Podstawową sprawą przy wyborze botków damskich jest fason. Z zasady botki posiadają wysoką cholewkę, która zdecydowanie sięga przynajmniej tuż do kostki, a najczęściej ją zasłania. To sprawia, że takie obuwie świetnie sprawdza się w zimniejsze dni oraz wówczas, gdy aura nas nie rozpieszcza i serwuje śnieg czy deszcz. Prócz tej zasady, botki mogą mieć najróżniejszy wygląd, dzięki czemu praktycznie każda kobieta może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie – od płaskich i wygodnych botków bez dodatkowych zapięć aż po buty na wysokim obcasie, z fantazyjnymi zamkami czy sznurowaniami.

Zasadniczo buty tego rodzaju, ze względu na swoją budowę oraz fakt, że często są w środku dodatkowo podbijane, aby były cieplejsze, świetnie sprawdzają się na lżejszą zimę oraz jesień i wiosnę. Botki damskie mogą mieć jednak różne fantazyjne wzory, dzięki czemu niektóre z fasonów lepiej sprawdzają się w cieplejszą pogodę – np. na początku wiosny, gdy temperatury są wyższe, a chodniki suche. Tego typu botki mogą mieć np. ażurowe zdobienia na skórze butów czy nawet paski zamiast pełnej cholewki, co z pewnością dodaje butom uroku, ale czyni je mało odpornymi na warunki atmosferyczne.

Istotne jest również, aby dobrze wybrać materiał, z którego botki damskie są wykonane – musi być on przede wszystkim trwały oraz wygodny. Oznacza to, że zewnętrzna warstwa buta powinna być wykonana z naturalnego materiału, głównie skóry – wówczas, przy odpowiedniej pielęgnacji, zyskuje się pewność co do wytrzymałości butów na śnieg czy deszcz. Niektóre botki damskie mają również warstwę wierzchnią wykonaną z zamszu – w takim przypadku należy jedynie uważać, aby nie doprowadzić do zamoczenia butów, bo wygląda to bardzo nieestetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *