Jak zaskoczyć partnera w Walentynki?

Walentynki już na stałe wkroczyły do polskiej tradycyjni. Święto to budzi mieszane uczucia – dla jednych jest okazją, aby wyrazić swoje uczucia do partnera, dla innych synonimem kiczu i przejawem komercji.

Ale przecież przesłodzone serduszka, nieco banalne maskotki kupione w pobliskim supermarkecie czy lizaki w kształcie serca wcale nie muszą zdominować tego święta. Możemy poszukać bardziej oryginalnego upominku i naprawdę pozytywnie zaskoczyć naszego partnera.

Jak to się zaczęło, czyli o historii Walentynek słów kilka
Powszechnie Walentynki uchodzą „za produkt eksportowy” z krajów anglosaskich. Historia Dnia Zakochanych tak naprawdę jest jednak dłuższa. Już papież Aleksander VI w 1496 roku ogłosił świętego Walentego patronem wszystkich zakochanych.
Początków tego święta niektórzy doszukują się również w starożytnym Rzymie. 15 lutego obchodzono festyn ku czci Faunusa Lupercusa (boga płodności). Święto to określano mianem Luperkaliów, które miały dużo wspólnego ze współczesnymi Walentynkami. Ciekawostką jest bowiem, że dzień wcześniej, czyli właśnie 14 lutego odbywała się loteria, podczas której chłopcy losowali kartki z imionami dziewczyn, które stawały się ich wybrankami na dzień obchodów festynu.

A jak jest dzisiaj?
W Europie zachodniej do tego zwyczaju powrócono w Średniowieczu. W Polsce obyczaj rozpowszechnił się dopiero w latach 90-ych XX wieku. Najpopularniejszym walentynkowym zwyczajem jest obdarowywanie swojej drugiej połówki gotową kartką z wierszykiem. Kartki często także wymieniają dzieci w szkołach. Tutaj obowiązkowym prezentem stają się również lizaki w kształcie serduszka.

Jakie prezenty kupujemy najczęściej?
Popularnym walentynkowym prezentem są czekoladki i inne słodycze, maskotki z motywem serca oraz czerwone róże. Wiele par obdarowuje się również bardziej tradycyjnie – ulubionymi perfumami, zestawem kosmetyków i innymi praktycznymi upominkami.
Częstym podarkiem są także bilety do kina – w wielu miastach na ten dzień są przewidziane premiery komedii romantycznych czy maratony filmowe, których motywem przewodnim jest właśnie romantyczna miłość.
14 lutego oblężenie przeżywają również kawiarnie i restauracje. Walentynkowa kolacja to dla wielu par sposób na uczczenie Dnia Zakochanych.

A może mniej tradycyjnie?
Do kartki z serduszkiem i lizaka walentynkowego czy pluszowej maskotki możemy dołożyć bardziej pomysłowy prezent. Prostym rozwiązaniem jest na przykład własnoręcznie przyrządzona kolacja. Możemy również zrobić niespodziankę naszej drugiej połówce i na Dzień Zakochanych wykupić wycieczkę w jej ulubione miejsce.
Warto także spełnić inne marzenie naszego partnera. Skok ze spadochronem, skok na bungee albo przejażdżka najnowszym samochodem wyścigowym w prezencie na Walentynki? A czemu nie? Ważne, aby prezent sprawił radość i pokazał naszej drugiej połówce, że naprawdę dobrze ją znamy i wiem, o czym od zawsze marzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *